EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-05-2021 22:20   Güncelleme : 25-05-2021 22:20

2021 YKS’nin TYT ve AYT sınavları soru sayısı ve TYT ile AYT sınavları süresi ne kadar?

2021 üniversiteye giriş sınavları bu yıl da koronavirüs yüzünden ertelenme tartışmalarının gölgesinde. 2021 YKS (TYT - AYT) ile ilgili tarihler ve sınavın içeriği netleşti. Peki bu yıl YKS'nin TYT ve AYT sınavı ne zaman olacak. Yükseköğretim Kurulunca açıklanan bilgilere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi soru sayıları ve sınavın hangi gün olacağı belirlendi.

2021 YKS’nin TYT ve AYT sınavları soru sayısı ve TYT ile AYT sınavları süresi ne kadar?

2021 yılında yapılacak üniversiteye giriş sınavı (YKS) yani eski ve bilenen adıyla ÖSS sınavının ne zaman yapılacağı, tarihinin ne olduğu Yükseköğretim Kurulunca merakla bekleyen milyonlarla paylaşıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitime okullarda salgının seyrine göre bazen ara veriliyor bazen belirli sınıflar yüz yüze eğitim ile okullara yönlendiriliyor.

KORONAVİRÜS ETKİSİYLE YKS TYT SINAVI ve AYT SINAVI NE ZAMAN HANGİ GÜN YAPILACAK?

Koronavirüs etkisi sonrası YÖK'ün yaptığı açıklamaya göre ismi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin yani TYT'nin tarihi 26 Haziran 2021 Cumartesi sabahı saat 10:15 olarak belirlendi.

YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi yani AYT sınavı ise  27 Haziran 2020 pazar günü sabahı saat 10:15'te yapılacak. Bu sınavdan hemen sonra da yani hemen öğleden sonra saat 15:45'te de YTD - Dil Sınavı’nın yapılacağı ilan edildi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan tek sınav açıklaması - TIKLAYINIZ

YKS TYT SINAVINDA yani 1. oturumda KAÇ SORU SORULACAK?

YÖK tarafından sınavın içeriğine ve soru sayısına dair yapılan açıklamada ise YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe'den 40 soru ile buna ek olarak 20 tane de sosyal bilimler sorusu sorulacak. Sosyal bilimler alanında ise 20 soru şu derslerden sorulacak: Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih

Sayısal yeteneği ölçmek için aynı sınavda sorulacak Matematik soru sayısı da 40 olacak ve buna ek olarak 20 tane de fen bilimleri sorusu yer alacak. Fen bilimleri alanındaki 20 soru şu derslerden sorulacak: Biyoloji, Fizik ve Kimya

Bu bilgiden de görüleceği üzere YKS TYT sınavından öğrencilere toplam 120 soru sorulacak.

 

YKS AYT SINAVINDA yani 2. oturumda KAÇ SORU SORULACAK

Peki Alan Yeterlilik testinden kaç soru sorulacak? Hemen söyleyelim soru sayısı 160

İşte YÖK yine son dakikada bir sürpriz yapmazsa şuanki son duruma göre; Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1)'den 40 soru sorulacak. Matematik'tan de 40 soru olacak. Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ) derslerinden de 40 soru sorulup. son sınav olan Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji)'nden de 40 soru sorulacak ve 160 soru ile Pazar sabahı yapılacak bu oturumla YKS sınavı dil sınavı haricinde sona erecek.

YKS TYT SINAVI SÜRESİ NE KADAR Kaç Dakika AYT SINAVI KAÇ SAAT VE DAKİKA OLACAK?

Peki 120 sorunun sorulacağı YKS TYT sınavının süresi ne kadar olacak. İşte bu konuda da yapılan açıklamaya göre TYT sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi. Yani YKS TYT sınavının soru sayısı 120, YKS TYT sınavının süresi 135 dakika olacaktır.

Pazar günü yapılacak 2. oturumda ise AYT sınavının sorusu sayısı 160 olurken sınav süresi de 180 dakika olacaktır.