DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-05-2019 14:31   Güncelleme : 09-05-2019 14:31

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye YSK cevabı

Dışişleri Bakanlığı'ndan iptal edilen İstanbul seçimlerini eleştiren ABD'ye cevap geldi. Bakanlık; ''YSK'nın kararı sonuçtan bağımsızdır. Benzer gelişmeler ABD'de de yaşandı'' dedi. tepki:

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye YSK cevabı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İstanbul seçimlerine ilişkin değerlendirmesine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "YSK'nın kararına herkes saygı göstermeli, benzer gelişmeler ABD'de de yaşandı" denildi.

YSK'nin kararının sonuçtan bağımsız alındığı belirtilen açıklamada, "Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir. Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır." ifadeleri kullanıldı.