SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2019 13:51   Güncelleme : 09-05-2019 13:51

HDP İstanbul kararını verdi; İmamoğlu desteklenecek mi?

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Merkez Yürütme Kurulu toplantısında alığı kararla 23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceği gündeme geldi.

HDP İstanbul kararını verdi; İmamoğlu desteklenecek mi?

İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ın sekiz yıldır avukatları ile görüştürülmemesi sonrasında başlayan ve kritik aşamaya gelen açlık grevlerinin ardından avukat görüşüne izin verilmesi kararının yeni bir sürecin başlangıcı olup olmadığı tartışması başladı. “HDP ile AKP arasında bir anlaşma mı yapılacak?” sorusunu akıllara getirdi.

HDP İmamoğlunu destekleyecek mi?

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; 2013-2015 yılları arasındaki çözüm sürecine yeniden dönülmesinin mümkün olmadığını ifade eden HDP kaynakları, İstanbul seçimlerinin boykotu ya da farklı bir oluşum içinde yer alma tartışmasının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Batı illerinde AKP’ye kaybettirme stratejimizde kararlı olmalıyız” mesajını verdi.

‘İstanbul İttifakı’ adı altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden Ekrem İmamoğlu için oy istenmesine karar verildi. Bu süreçte İstanbul milletvekilleri ile bazı genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.