EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-07-2019 14:50   Güncelleme : 25-07-2019 14:50

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, temmuz ayı toplantısında faizleri düşürme kararı aldı.

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), temmuz ayı toplantısında faizleri düşürme kararı aldı.  Merkez, haziran ayında faizi sabit tutmuştu. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 24 seviyesindeki politika faizinin yaklaşık 4 puan düşerek yüzde 20'ye gerilemesiydi. 2015'ten bu yana ilk kez politika faizinde indirime giden Merkez Bankası da beklentilerin biraz üzerine çıkarak politika faizini yüzde 24'ten 19.75'e çekti.

 

Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, görev süresinin bitmesine 10 ay kala, 6 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınmış; yerine Murat Uysal getirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından yaptığı açıklamada, "Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. 'Faiz düşerse, enflasyon düşer' dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik"ifadesini kullanırken; Merkez Bankası'nda yaşanan görev değişikliği, kurumun bağımsızlığına dair bir süredir devam eden eleştirileri ve kaygıları artırmıştı. PPK, Merkez Bankası'nda yaşanan yönetim değişikliğinin ardından ilk kez toplandı. 

Dolar/TL, Merkez Bankası kararının ardından anlık olarak 5.7681'e kadar çıksa da daha sonrasında 5.6525'e kadar gerileyerek günün en düşük seviyesini gördü. Kur, şu anda (TSİ 16:20) 5.67 seviyesinde seyrediyor.