GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-07-2019 17:20   Güncelleme : 26-07-2019 17:20

AYM, 'Barış Akademisyenleri' için hak ihlali kararı verdi

Oylamada 8'e 8 sonuç çıkması üzerine, eşitlik durumunda başkanın bulunduğu tarafın görüşü kabul edildiği için, hükümde AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın 'hak ihlali' kararı tayin edici oldu

AYM, 'Barış Akademisyenleri' için hak ihlali kararı verdi

Anayasa Mahkemesi, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiri nedeniyle mesleklerinden ihraç edilen, haklarında disiplin cezaları verilen, “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılarak hapse mahkûm edilen ve bir bölümü cezaevine konulan akademisyenlerin bireysel başvurusunu karara bağladı. AYM, bu durumdaki akademisyenlerin bir bölümünün yaptığı başvuruyu ele aldığı toplantıda  'hak ihlali' kararı verdi. Oylamada 8'e 8 sonuç çıkması üzerine, eşitlik durumunda başkanın bulunduğu tarafın görüşü kabul edildiği için, hükümde AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın 'hak ihlali' kararı tayin edici oldu. 

Emsal niteliğindeki karar, diğer başvurular için de uygulanacak. 

Şimdi ne olacak?

İmzacı akademisyenlerden bir bölümü hapse mahkum edildi, bir bölümünün cezası kesinleşti. Bir bölümünün yargılaması ise sürüyor. 'İhlal kararı' verildiği için bundan sonraki süreçte bildirinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunun değerlendirilmesi söz konusu dosyaları etkileyecek. Kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılama yolu açılabilecek, istinaf aşamasında olanlar için bozma kararı verilebilecek. Devam eden davalar için de beraat yolu açılabilecek.

Diğer yandan Olağanüstü Hal Komisyonu, henüz akademisyen dosyalarını karara bağlamadı. Komisyon AYM kararlarını, daha önce Prof. Mehmet Altan kararında olduğu gibi, dikkate almayabiliyor. Buna karşılık 'ihlal kararı' hem komisyonu, hem de komisyonun olası bir olumsuz kararına karşılık Danıştay’a yapılacak başvuruları etkileyebilecek. İhraç edilen imzacı akademisyenlere üniversiteye dönüş yolu açılabilecek.