SİYASET
Giriş Tarihi : 26-07-2019 17:22   Güncelleme : 26-07-2019 17:22

Erdoğan'dan faiz kararı yorumu: Battık mı, bittik mi; hayır!

Erdoğan, F-35'ten İdlib'e, 'tek adam'dan yeni parti iddiasına ilişkin pek çok konuda açıklamalarda bulundu

Erdoğan'dan faiz kararı yorumu: Battık mı, bittik mi; hayır!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin olarak konuştu. Bunu bir tarihte dönüm noktası olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Dün MB faizlerde 425 baz puanlık bir düşüşe gitti. Peki ne oldu? Battık mı, bittik mi? Hayır! Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Zira olması gereken zaten buydu. Bu bile yeterli değil" diye konuştu.

Yüzde 24 oranındaki faizi yüksek bulduğunu ve bu durumdan rahatsız olduğu belirten Erdoğan, görevden aldığı Murat Çetinkaya'ya ilişkin olarak da, "Rahatsızlığımızı maalesef o dönemlerindeki Merkez Bankası başkanlarına ulaştıramadık. Ne dediysek hep oyalama taktikleriyle ilerlediler" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Meclis'in yetkileri elinden alındı. Kurumların birbirine olan güveninden söz edilebilir mi? Devletin kurumları kendi görevlerini yaparlar. Bu kurumların bağımsızlığına sıcak siyasi müdahale edilmez. Merkez Bankası'nın itibarı sıfırdır" sözlerine sert bir dille yanıt veren Erdoğan, "Anlamak mümkün değil. Ya biz sana sorarak mı adım atacağız ya!" dedi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik 'tek adam' eleştirisine de yanıt veren Erdoğan, "Yahu biz tek adamlığı sizden öğrendik ama biz tek adam değiliz. Ve 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ancak CHP eliyle yönetilir' diyen sizsiniz" diye konuştu.

ABD'nin Türkiye'yi Rusya'dan S-400 alması sebebiyle F-35 programından çıkarma kararına da değinen Cumhurbaşkanı, "Rusya ile her tür anlaşmamızı yaptık. Siz yine de verecekseniz biz sizden de patriot alırız' dedik. Hâlâ vermiyor, farklı farklı öneriler getiriyorsunuz. Kusura bakmayın. Bütün tedbirlerimizin ideal şekilde almak zorundayız. F35, vermiyor musunuz? Peki. Kusura bakmayın, biz o konuda da tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz" sözlerini kaydetti. Erdoğan konuşmasının devamında, bu konuda Türkiye'nin çalışmalarını yaptığının altını çizerek, "Çünkü biz eli bağlı duramayız. Türkiye’de Bay Kemal ve dirsek teması olan adamları yok, Ak Parti var, Cumhur İttifakı var. Güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz" dedi.

Erdoğan ayrıca, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden, AKP'nin kurucularından Ali Babacan'ın partisinden istifasıyla netlik kazanmaya başlayan yeni parti iddialarına ilişkin olarak da parti mensuplarına, "Hiç bunlara kafanızı takmayın" diye seslendi. Erdoğan, "Çok içimizden ayrılıp da parti kuranları gördük. Şimdi sorsam adını, sanını bilmezsiniz. Bu tür ihanetlerin peşinde olanlar bu işin bedelini de ağır öder" diye konuştu.