YAŞAM
Giriş Tarihi : 30-08-2019 16:15   Güncelleme : 30-08-2019 16:15

Anadolu Efes'in biralarına cinsiyetçilik protestosu

Anadolu Efes'in 'Delikanlı' ve 'Zilli' ismini verdiği biralar cinsiyetçilik eleştirisine neden oldu

Anadolu Efes'in biralarına cinsiyetçilik protestosu

Anadolu Efes’in  ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ ismini verdiği biralar sosyal medyada cinsiyetçilik eleştirisine neden oldu. Seçilen isimlere ve ‘delikanlı’ birasının alkol oranının ‘Zilli’den yüksek olmasına da vurgu yapan sosyal medya kullanıcıları #EfesBoykot etiketiyle kampanya başlattı.

Anadolu Efes’in  ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ adlarıyla piyasa sürdüğü ürünler, sosyal medyada cinsiyetçilik eleştirisine hedef oldu, boykot çağrıları başladı, söz konusu paylaşımlar Twitter'da TT oldu. 

Zilli, TDK sözlüğünde "edepsiz, eli maşalı, şirret (kadın)" anlamına geliyor​

Anadolu Efes’in Danimarkalı butik bira üreticisi Mikkeller ile işbirliğiyle Türkiye’de yetiştirilen meyvelerle geliştirdiği iki birada, Mikkeller markasının maskotları Sally ve Henry karakterlerinden esinlenilmiş. Markanın düşük alkollü ve yumuşak içimli (yüzde 3.9 alkollü) arpa birasının ‘Zilli Sally’, yüksek alkollü (yüzde 4.8 alkollü) buğday birasının ise ‘Delikanlı Henry’ olarak isimlendirilmesi de sosyal medyada kullanıcılar tarafından ‘cinsiyetçi’ olarak değerlendirildi. Zilli, TDK sözlüğünde "edepsiz, eli maşalı, şirret (kadın)" anlamına geliyor.

Twitter’da #EfesBoykot etiketi Türkiye’de ve dünyada en çok konuşulan konulardan oldu.