YAŞAM
Giriş Tarihi : 24-11-2019 01:46   Güncelleme : 24-11-2019 01:46

Pırlanta yüzük seçerken nelere dikkat edilir? Tektaş ve Beştaş pırlanta yüzükler kaç para, nasıl seçilir?

Evlilik düşünen adayların ilk önce geçtiği imtihanlardan olan tektaş pırlanta yüzük veya beştaş pırlanta yüzük alımları özellikle yılbaşı ve sevgililer günü zamanı da iyice satılmaya başlar. Bu haberde sizlere pırlanta yüzük seçerken nelere dikkat etmeliyiz, uygun fiyatlı ve iyi bir pırlanta seçme nasıl olur, efektif pırlanta nedir, efektif pırlanta alınır mı sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Dediğimiz gibi haberimizde size pırlanta seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Bu haberin içeriğini ise evlilik aşamasında olan ve 1 gününbu işlere ayırmış bir kişi hazırlamıştır. Sorularınız varsa yorumlarda yazın cevaplanacaktır. Hadi başlayalım...

Pırlanta yüzük seçerken nelere dikkat edilir? Tektaş ve Beştaş pırlanta yüzükler kaç para, nasıl seçilir?

Pırlanta nasıl alınır, tektaş yüzük nasıl seçilir, beştaş pırlanta yüzük alışverişinde en iyi pırlanta hangisidir?

Kadınların görünce kendinden geçtiği erkeklerin ise bu kadarcık şeye bu kadar para verilir mi dediği kıymetli taşlardan olan pırlanta konusunda seçiminizi neyin, nelerin etkilemesi gerekir kısmında size yardımcı olmaya çalışacağız.

Karat kısmı yüzük seçiminde çok önemli iken ikinci detay ise renk sınıfıdır. Z sınıfından başlayıp D sınıfınna yukarıya doğru gittiğinizde rengi seçer ve pırlanta yüzüklerin ikinci önemli detayını da halletmiş olursunuz. Daha sonra ise altının kaç ayar olduğunu ve totalde yüzüğün kaç gram olduğu gibi detaylar pırlantanın asıl değerini belirler.

PIRLANTADA KARAT (CT) SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Öncelikle pırlantada karat (ct) diye bir ölçü birimi var ve bu karat pırlanta da bütün dengeyi bozuyor. Misal 0.10 ile başlayan ve neredeyse çöp sayılabilecek pırlantadan tutun da birkaç karatlık devasa paralara satılan pırlantalar da mevcut. Mesela ben 0.44 karatlık bir beştaş pırlanta yüzük aldım bugün ve bu karat derecesi orta segmenttebirekonomik durumu olan biri için uyguna sayılır. Tabi bu benim fikrim siz biraz daha zengin iseniz 0.75'lerden de topa girebilirsiniz. Bu arada benim aldığım 5taş pırlanta yüzük çok sıkı pazarlıklar ve işin üreticisi firmayı bulmamdan kaynaklı olarak 2750 TL - 3500 TL arası bir paraya patladı . Aldığım yüzüğün diğer detaylarını da yazının devamında sırası geldiğinde okuyacaksınız.

PIRLANTA YÜZÜKTE ALTIN KAÇ AYAR OLMALI?

Pırlanta seçilirken üst kısmı pırlanta taşından olsa da alt kısmı ise beyaz bir altın çerçeve ile korunmakta ve bu çerçevenin ise 8 ayar, 14 ayar ve 24 ayar olmak üzere üç çeşit altın çeşidi bulunmaktadır. Bu altınların ideal olanı yani ortalama olanı genelde 14 ayardır ama tabi zengin iseniz 24 ayar altın da tercih edebilirsiniz tabii ki bu fiyata yansıyacaktır. Amasiz siz siz olun eğer maddi olarak bütçeniz çok kötü değilse 8 ayar altından bir pırlanta yüzük almayın çünkü ileride bunun geri satması da var.

 

PIRLANTA RENGİ NASIL SEÇİLİR İYİSİ NASILDIR?

 

Pırlantanın en önemli şeylerinden biri de rengidir. Renk olarak bakarsanız bazı dandik sayılabilecek pırlanta sınıfları bulunmaktadır. Bunların taşı beyaz gibi gözükse de aslında sarıdır ve zamanla daha da çok saracaktır. Bunları yukarıdaki tabloda gösterdiğiniz şekilde size aktarmak istiyoruz.


Öncelikle yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere S-Z ile K-M arası sarı pırlanta olarak değerlendirilir ve bunları pırlantacılar almanızı tavsiye etmiyor. Bugün gittiğimiz kuyumcu esnafının hepsi bu detayda tavsiye verdi. Ama J ve H arası taşlar da sarımtırak olduğundan pek tavsiye edilmedi. Yalnız G sınıfı bir tektaş veya beş taş benim gibi bir aylıkçı için bulunmaz bir nimetmiş bugün onu belirttiler. Çünkü G sınıfı ve yukarısı gerçek pırlanta rengi sayılıyormuş ve bunlar hep parlıyormuş. Zaten G'den sonra gelen F, E, D sınıfları ise sırasıyla en iyi pırlanta renkleridirve fiyatları da ona göre yukarı çıkıyor.

Toparlamak gerekirse;

İşte bu pırlantalar karatına ve rengine göre fiyata ve kaliteye yansır. Bu arada bu süreçte ismini sıkça duyacağınız pırlanta yüzüklere takılan ama pırlanta olmayan '' ZİGON TAŞI'' gibi taşlardan uzak durun Bu taşlardan herhangi bir pırlanta alırsanız yüzüğün değeri çok düşüktür ve teneke şeklinde pırlanta olarak bunları değerlendirmek mümkün.

TEKTAŞ VE BEŞTAŞ YÜZÜKLER KAÇ PARA?

Bu arada sizdedeöylemi bilmiyorum ama ben tektaş yüzük beştaş yüzüğegöredahaucuz zannediyordum :( Amagelin görün ki bu öyledeğil tektaş yüzük beştaş yüzükten daha pahalıymış. Sebebi ise beştaş yüzükte değerli taş 5'e bölnürken tektaş'ta bütün halinde durmasıymış :)

Siz en iyisi 0.40 civarı bir karat ve G sınıfı renk skalasından yukarıda bir yüzük tercih edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda meraklı bir sevgiliniz veya nişanlınız ya da eşiniz var ise bunları araştırdığında sizin ne kadar kaliteli bir ürün aldığınızı bu detayları tercih ederseniz öğrenebilecektir.

0.40 Karat ve G sınıfından yukarı birürünseçerseniz muhtemelen pahalı orta pahalıkta bir ürün seçiyorsunuz dur ve 3500 TL dan aşağı bir ürün almamışsınızdır. Ve bu ürün 14 veya 24 ayar bir altın ile altın çerçeve ile birleştiğinde güzel bir hediye olarak ortaya çıkar. Bu özelliklerdebirtektaş alırsanız da bu fiyat muhtemelen 5000 TL'denaşağı olmayacaktır. (Geçmiş olsun)

Henüz yeni evlenmeyi planlayan birisi olarak 1 günümü bu pırlanta işine ayırdım ve pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli, pırlanta nasıl ucuza alınır, ucuz pırlanta hangisi, pahalı pırlanta hangisi, tektaş yüzük alırken hangi pırlanta kullanılmalı, beştaş yüzük alırken nasıl bir pırlanta seçilmeli bu tarz konularda bir gün boyunca çalışmalar yaptım araştırmalar yaptım ve neredeyse bütün dükkanları talan ettim. Ve günün sonunda anladım ki iyi bir pırlanta için en az 3000 TL bir para harcamak gerekiyor ama maddi durumunuz elverişli ise 5-6 Bin TL’ye de bütün kadınların ağzını açık bırakacağınız bir pırlanta bulabilirsiniz ve eğer eşiniz veya sevgiliniz bu pırlanta işinden anlıyorsa sizin ona ne kadar değer verdiğimizi görüp ona göre davranabilirler sizde havanızı atabilirsiniz.

EFEKTLİ PIRLANTA YÜZÜK NEDİR? EFEKT PIRLANTA YÜZÜK ALINIR MI, DEZAVANTAJI NE?

Bu konu da çok önemli: Bir gün boyunca araştırma yaptım ve pırlanta ile ilgili nasıl bir şey tercih edilecek onu bizzat deneyimledim ve size yukarıda aktarmaya çalıştım. Bu esnada çakma pırlanta diye tabir edebilecek kadınların pek ilgisi olmasa anlamayacağı ama hiçbir esnafın gönlü rahatlığıyla ''abi bunu al demediği'' efekti pırlanta diye bir üründen bahsedeceğim.

Efektif pırlanta nedir diye sorarsanız ucuz pırlanta yüzük demektir ve genelde kuyumcular kimsenin bunu tercih etmesini tavsiye etmiyorlar. Ama parası olmayan daha doğrusu maddi durumu düşük ama eşini de veya sevgilisini de mutlu etmek isteyen kişilerin bu pırlantayı tercih ettiği kuyumcu esnafı tarafından çokça dillendirildi.

Efektli pırlantaların dezavantajı nedir, beş taş yüzük efektli pırlanta - tektaş yüzük efektif pırlanta alınır mı kaç para?

Efektif pırlanta demek yüzüğün (beş taş veya tektaş olduğu farketmez) ortasında minik bir pırlanta taşının neredeyse gözükmeyecek sadece parlaklığı belli olan, minik bir taşın konulması ve etrafına pırlanta olmayan sahte taşlardan doldurup gösteriş yapmak ve kadınları memnun etmek için icat edilmiş bir yüzük türüdür.

Yani efektif pırlanta gramajı ve karat ayarları olarak 1500 den başlayıp hatta 1000 TL’ye bile bulunabilen 1500 TL 2500 TL arasında büyük gösterişli bir pırlanta alabileceğiniz yüzük türüdür. Eğer maddi durumunuz elverişli değilse ve yüzükleri alacağınız kişiye karşı mahcup olmak istemiyorsanız efektif pırlantayı tercih edebilirsiniz. Ama bu efektli pırlantaların dezavantajı da var tabii ki.

Efektli pırlantaları kuyumcu kente ve başka bir sürü altın markasının olduğu Altınbaş, Koçak Gold, Atasay, Jival, gibi çok sayıda pırlanta satıcısının ortalama fiyatlarına araştırdım da genelde hiçbir esnaf tarafından tavsiye edilmese de 1500 TL’ye de maksimum 3000 TL’yi da bulabileceğiniz ve gösteriş açısından daha büyük olup ama kalite olarak adeta çöp sayılabilecek bir pırlanta çeşididir. Bunu ben değil kuyumcu esnafının kendisi söylüyor. Çünkü normal orjinal bir pırlanta aldığınızda 6 ay sonra - bir yıl sonra - 2 yıl sonra bunu götürüp satın aldığınız yere çok rahat yıkattırabilir, temizlettirebilir, parlattırabilirsiniz ama efekti pırlanta aldığınızda öyle bir şansınız yok. Çünkü taşlar zaten zamanla sararıyor ve kararıp gidiyor, ışıltı diye bir şey kalmıyor.

Hem sonrasında yani pırlantayı aldığınız kadın sizin çakma bir ürün aldığınızı anlarsa veya bir kaç zaman sonra yüzük simsiyah olursa bu nasıl pırlanta diye başınıza kakabilir.

Yukardaki orjinal pırlanta ve efektif pırlanta arasındaki farkı dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım artık tercih sizin evlilik aşamasına olan birisi olarak bu bugünkü deneyimi sizlerlede paylaşmak istedim ve günün sonunda diyebileceğim şu ki kadınlar bize acımıyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun evlilik yolunda başarılar, evliyseniz de yuvanız da mutluluklar diliyorum. Pırlanta alırken yukardaki saydığım örneklerden hareketle değerlendirip ona göre gidip araştırırsanız sonucu daha iyi elde etmiş olursunuz. Merak ettiğinizi yoruma yazıncevaplarız. İçerik işinize yaradıysa yorumdabir teşekkürü bekleriz.