SİYASET
Giriş Tarihi : 10-12-2019 19:29   Güncelleme : 10-12-2019 22:40

Davutoğlu ve ekibi mal varlıklarını açıklayacak

Erdoğan'ın kendisi ile ilgili "Bunlar Halkbank'ı dolandırdılar" sözleri sonrası Davutoğlu, kamu görevlilerinin mal varlıklarının araştırılmasını önermişti. Davutoğlu ve ekibi, yeni partinin kuruluşuyla birlikte mal varlıklarını açıklayacak.

Davutoğlu ve ekibi mal varlıklarını açıklayacak

Parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Şehir Üniversitesi üzerinden yaşanan tartışma sonrası mal varlıklarını açıklayacak.

Euronews Türkçe'den Menekşe Tokyay'ın haberine göre, Davutoğlu ile Erdoğan arasındaki son tartışmalar, siyasette şeffaflık ve mal varlığı meselesini yeniden gündeme taşıdı.

Davutoğlu, Erdoğan'ın kendisi ile ilgili "Bunlar Halkbank'ı dolandırdılar" sözlerine yanıt olarak, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan tüm eski cumhurbaşkanları, başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ile ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önermiş ve eklemişti:

"Ben şahsım adına artık üyesi olmadığım yüce TBMM'ye hesap vermekten bir an bile imtina etmem."

Şeffaflık konusunda Davutoğlu ile Erdoğan arasında görüş ayrılığı var

Euronews'in haberine göre, Davutoğlu, birkaç gün içerisinde resmi olarak açıklayacağı yeni muhalefet partisinin kurucular kurulunda yer alan üst düzey bir yetkili, Davutoğlu ve kurucular kurulunun tüm üyelerinin, partinin kuruluşuyla birlikte mal varlıklarını açıklayacakları bilgisini verdi.

Yetkili, "Siyasi etik ve şeffaflık kapsamında parti yönetimine gelecek tüm yöneticiler de bunu yapacak. Bu, toplumun da beklediği bir şey" dedi.

Davutoğlu, AKP bünyesinde siyaset yaptığı sırada da şeffaflık yasası konusunda hassasiyet göstermiş, bu konuda Erdoğan ile görüş ayrılığına düştüğü basına yansımıştı.