GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2019 17:05   Güncelleme : 19-12-2019 17:05

Zülfü Livaneli 19 Aralık Hayata Dönüş katliamı tanıklığını anlattı

Sanatçı Zülfü Livaneli, 19 Aralık katliamıyla ilgili tanıklığını Twitter’dan paylaştı. Livaneli, dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile bizzat görüştüğünü yazdı.

Zülfü Livaneli 19 Aralık Hayata Dönüş katliamı tanıklığını anlattı

Livaneli’nin tanıklığı şöyle:

19 Aralık Hayata Dönüş adı altında bir katliam yapıldı. 1996 ölüm oruçlarında tutukluların isteklerini Refah Partisi hükümetine bile kabul ettirebilmiştik ama 2000’de Ecevit hükümeti kabul etmedi. Hikmet Sami Türk’le bizzat ben konuştum. Kan dökülmemesi için. Türk ‘Başbakanla konuşayım’ dedi.    Yarım saat sonra red cevabı geldi. Çünkü operasyona karar verilmişti. Mahkumların telefonla irtibat kurup, kendinizi yakın talimatı verdiği yalanını uydurdular.  Oysa Yaşar Kemal, ölüm döşeğindeki eşinden bilgi alamamıştı. Çünkü telefonlar çalışmıyordu. Bunu o akşam ana haberlerde anlattım.    Sonra operasyon yapıldı ve 19 Aralık tarihimizin en karanlık günlerinden biri oldu. O akşam Yaşar Kemal’e Mesleki’nin türküsünü söyledim: Bu dünyaya güvenilmez/ Ölmeyince kan kesilmez/ Mesleki’m artar eksilmez/ Zulüm yavaşça yavaşça.

Ne olmuştu?

2000 yılı sonbaharında hapishanelerde koğuş sisteminin yerine getirilmek istenen F-tipi cezaevi uygulamasına karşı çıkan mahpuslar 19 talep öne sürerek süresiz açlık grevine başladılar.

20 Ekim'de başlayan açlık grevi, 45. günde ölüm orucuna dönüştürüldü ve bunun üzerine 19 Aralık 2000'de 20 cezaevinde aynı anda "Hayata Dönüş Operasyonu" adıyla bir katliama başlandı.

Üç gün süren operasyon sonucunda 30 tutuklu öldü, yüzlerce tutuklu da yaralanırken, iki asker de jandarmanın silahlarından çıkan kurşunlarla öldü.