SİYASET
Giriş Tarihi : 31-12-2019 10:42   Güncelleme : 31-12-2019 10:42

Yılın son anketi: Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?

Optimar Araştırma Şirketi yılın son seçim anketini gerçekleştirdi. Ankette Kanal İstanbul da soruldu

Yılın son anketi: Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?

Optimar Araştırma şirketi sahibi Hilmi Daşdemir, 12-15 Aralık tarihlerinde yapılan 'Türkiye'nin Nabzı' araştırmasının sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Bu araştırmaya göre, "Bugün bir seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 35'i AKP, yüzde 18.8'i CHP, yüzde 10,3'ü de HDP yanıtını verdi.

MHP yüzde 8,7, İyi Parti yüzde 7,2, Saadet Partisi de yüzde 0.9 oranında oy aldı. Ankette, Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi ile Ali Babacan'ın henüz kurmadığı ancak beklenen partisi aynı oranda oy aldı. Kararsızların oranı ise yüzde 13,1.

26 ilde 2 bin 185 katılımcı ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan anketi kişisel sosyal medya hesabından paylaşan Daşdemir, şu paylaşımda bulundu:

"Partilerin şu andaki oy oranları -kararsızlar dağıtılmadan- grafikteki gibidir."

KANAL İSTANBUL'LA İLGİLİ İLK ANKET

Ankette ayrıca Kanal İstanbul projesine de yer verildi. Katılımcılara, "Kanal İstanbul projesi sizce ülkemiz için faydalı mı, yapılmalı mı?" siye soruldu. "Evet faydalı, yapılmalı" diyenlerin oranı yüzde 38,4 iken, "Hayır faydalı değil, yapılmamalı" yanıtını verenlerin oranı yüzde 27,6 olarak aktarıldı. Yüzde 34'lük bir kesim ise kararsız olduğunu ifade etti.