EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-01-2020 18:52   Güncelleme : 17-01-2020 18:52

Kamu Personel Seçme Sınavı 2020 yılı KPSS Lisans Ön Lisans KPSS Lise KPSS Ne Zaman? Başvurular sınav tarihleri ne zaman

Memur ve Öğretmen Adaylarının Merakla Beklediği 2020 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman? Sınav Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanacak? 2020 KPSS Alan Bilgisi Ne Zaman? Sınav Tarihleri Diğer ÖSYM Sınavları İle Birlikte Sınav Takviminin Açıklanması ile belli oluyor. KPSS Ortaöğretim Lise Sınavı, KPSS Ön Lisans Sınavı KPSS Lisans Sınavı Alan Bilgisi Başvuruları Ne Zaman?

Kamu Personel Seçme Sınavı 2020 yılı KPSS Lisans Ön Lisans KPSS Lise KPSS Ne Zaman? Başvurular sınav tarihleri ne zaman

ÖSYM tarafından belirlenen sınav takvimine göre  KPSS Lisans başvuruları 05 Mayıs 2020 tarihi ile 20 Mayıs 2020 tarihleri arasında olacak. KPSS ön lisans başvuruları 12 Ağustos 2020 tarihi ile 25 Ağustos 2020 tarihleri arasında olacak. KPSS ortaöğretim-lise başvuruları 21 Ağustos 2020 tarihi ile 07 Eylül 2020 tarihleri arasında olacak. Peki Lise, Ön Lisans, Lisans mezunlarının gireceği 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı ne zaman düzenlenecek? Memur adaylarının merakla beklediği tarihler açıklandı.

2020 KPSS SINAV TARİHLERİ

KPSS Ortaöğretim sınavı 08 Kasım 2020 tarihinde düzenlenecek.

KPSS Ön Lisans sınavı 18 Ekim 2020 tarihinde düzenlenecek.

KPSS Lisans sınavı alan bilgisi 1. günü 25 Temmuz 2020 tarihinde

KPSS lisans Alan bilgisi 2. günü 26 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenecek.

Kamu Personel Seçme Sınavı 2020-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

KPSS NEDİR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, ÖSYM kontrolünde gerçekleşen, devlet kurumlarına ihtiyaca göre farklı alanlarda belli bir eğitimden geçmiş lisans, ön lisans ve lise mezunu vatandaşların girdiği memurluk sınavlarıdır. KPSS ilk kez DMS(Devlet Memurluğu Sınavları)  olarak 1999 yılında başlar, 2001’de KMS (Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı) olarak gerçekleşir ve son olarak 2002 yılında  KPSS halini alır ve günümüzde de aynı sınav uygulanmaya devam etmektedir.

KPSS’ye girecekler, branşlarına göre farklı gruplarda sınavlara girerler. Bu gruplar A ve B  olmak üzere değerlendirilir. Alanlara göre ayrılmış olsalar da sınava girecek olan herkesin sorumlu olduğu genel kültür ve genel yetenek soruları vardır. Genel yetenek soruları Türkçe ve Matematik derslerinden oluşurken genel kültür soruları Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık sorularından oluşmaktadır.

PEKİ GRUP DEĞERLENDİRMELERİ NEYE GÖRE YAPILARAK KPSS'DE HANGİ GRUPLARLA SINAVA GİREBİLİR?

KPSS A GRUBU NEDİR?

Üniversite mezunlarının girebildiği ve her yıl gerçekleşen sınav grubudur. Bu sınavla başbakanlık ve farklı bakanlıklara bağlı olan kurumlara müfettiş, uzman ve denetmen atamaları gerçekleşir. Bu sınava İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilir. Puanı 2 yıl geçerli olduğundan bu sınava girecek olan memur adayları üniversite eğitimleri tamamlamadan girebilirler. Ancak sınav sonucundan sonra kurumlara başvuru yaparken mezuniyet şartı gerekmektedir. Sınav 3 oturumdan olup, cumartesi ve pazar günleri gerçekleşmektedir.

A Grubu Sınavında Hangi Konulardan Kaç Soru Çıkıyor?

Oturum Cumartesi Günü: Genel Kültür-Genel Yetenek 120 Soru ve 130 Dakikadır

Oturum Pazar Günü Sabah: Hukuk, İktisat, Maliye, Muhasebe, İşletme 150 Soru ve 160 Dakikadır.

Oturum Pazar Günü Öğlen: Çalışma Ekonomisi, Ekonometri, istatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler 150 Soru ve 160 Dakikadır.

KPSS B GRUBU NEDİR?

2 yılda bir gerçekleşen lisans, önlisans ve lise  öğrencilerinin katılabildiği sınav grubudur. Henüz mezun olmamış ama mezun durumu olan memur adayları sınava başvurabilir. Sınav puanları 2 yıl geçerlidir, sınava girerken mezuniyet şartı aranmasa da başvurular esnasında adayın mezun olması gerekir.

Lisans öğrencileri için temmuz, önlisans ve lise öğrencileri için eylül ayında gerçekleşir.

Lise Mezunları: Hasta bakıcı, sağlık teknisyen yardımcısı, laborant, orman muhafaza memuru gibi alanlara atanabilir.

Önlisans Mezunları: Santral memuru, sağlık teknisyeni, tekniker, tıbbi laborant, hayvan sağlığı memuru gibi alanlarda atamaları gerçekleşir.

Lisans Mezunları: Avukat, veteriner, hemşire, ebe, kimyager, imam, mimar, mühendis, psikolog, kütüphaneci, eczacı gibi alanlarda atamaları gerçekleşir.

B Grubu Sınavında Hangi Konulardan Kaç Soru Çıkıyor?

Genel Yetenek(60 Soru): Türkçe-30, Matematik-30

Genel Kültür(60 Soru): Tarih-30, Coğrafya-18, Vatandaşlık-12 sınav süresi toplam 120 dakikadır.

KPSS İLE KADROLU ÖĞRETMEN ATAMALARI

Öğretmen adaylarının girmesi Genel Yetenek-Genel Kültür sınavı dışında girmesi gereken Eğitim Bilimleri ve ÖABT Sınavları da vardır.

Eğitim Bilimleri: 80 sorudan oluşan sınav 100 dakika sürmektedir.

Eğitim Bilimleri Sınavının konu dağılımı şöyledir: Öğrenim İlke ve Yöntemleri Sınıf Yönetimi Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Program Geliştirme Öğrenme Psikolojisi Gelişim Psikolojisi Rehberlik

ÖABT (ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ) NEDİR?

Eğitim Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan kurumlarda öğretmen olabilmek için ve girilen bölümdür. 120 sorudan oluşan Genel yetenek-Genel Kültür sorularının ardından mezun olduğu bölüme göre değerlendirmeye alınan öğretmen adaylarına mahsus testtir.

ÖABT sınavını kapsayan öğretmenlik bölümleri:

Tarih

Türkçe

Matematik (İlköğretim)

Sosyal Bilgiler

Fen Bilgisi

Türk Dili ve Edebiyatı

Matematik(Lise)

Okul Öncesi

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığı

Yabancı Dil İngilizce

Yabancı Dil Almanca

Biyoloji

Kimya

Fizik

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Sınıf Öğretmenliği alanlarında gerçekleşen sınav 75 sorudan oluşmakta ve alanlara göre 120 veya 150 dakika sürmektedir.

Sınav süresi 120 Dakika Olan Alanlar: Tarih, Sosyal, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe , Coğrafya, Biyoloji,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Okul Öncesi ve Beden Eğitimi Öğretmenliği

Sınav Süresi 150 Dakika Olan Alanlar: İlköğretim ve Lise Matematik, Fen

Bilgisi, Fizik ve Kimya Öğretmenliği. Öğretmen Atamalarında Puanlama

ÖABT sınavına girecek ve girmeyecek adaylara göre puan sistemi değişiklik gösterir. ÖABT gerektirmeyen alanlar (Bilgisayar Öğretmenliği gibi) P10 puan türünde, ÖABT gerektiren alanlar ise P121 puan türünde değerlendirme yapılır

Genel Yetenek-Genel Kültür Soruları

P10 puan türünde %60 etkilerken P121 puan türünde %30 etkiler.

Eğitim Bilimleri Soruları

P10 puan türünde %40 etkilerken P121 puan türünde %20 etkiler.

ÖABT Soruları

P121 puan türünde %50 etkiler