SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-03-2020 14:43   Güncelleme : 28-03-2020 14:43

Evde karantina günlerine ruh sağlığınıza dikkat edin

Türkiye'de, koronavirüs salgını sebebiyle evlerine kapanan insanların ruh hâlleri yüksek kaygı seviyelerinde, ancak bunu en aza indirmek de yine bizim elimizde...

Evde karantina günlerine ruh sağlığınıza dikkat edin

AHMET AYDEMİR / TÜRKGÜN

Kaygının daha çok geleceğe dair belirsizlik yaşandığında, bir şeyi kontrol edilemediğinde, olumsuz bir şey yaşama ihtimalimizi düşündüğümüzde hissettiğimiz bir duygu olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu, koronavirüs sonrasında sağlığımız açısından evde kal çağrılarının yapılmasıyla kişinin zihninde, “Bu süreç ne zaman bitecek, daha ne kadar sürecek, ya benim veya sevdiklerimin başına da gelirse, ekonomik olarak nasıl ilerleyebileceğiz” düşüncelerinin oluştuğunu belirtti.

‘’EVDE KALDIĞINIZ ZAMAN DİLİMİNİ EN VERİMLİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN’’

Hiçbir zaman insanın kendisini salmaması gerektiğini söyleyen Oturaklıoğlu, ‘’Bu süreç geçici, uzmanların bu noktada çalışmalarına devam edip elinden geleni yaptığını unutmayın, evde kaldığınız zaman dilimini en verimli şekilde değerlendirin’’ ifadelerini kullandı.

‘’SABAH UYANDIĞINIZDA NEFES EGZERSİZİ YAPIN’’

Kaygı durumunda kalp ritim değişikliğimizle birlikte nefes alışverişimizde artışın meydana geldiğini kaydeden Oturaklıoğlu, ‘’Sabah uyandığımızda nefes egzersizi yaparak, kendimizi stabilize etmemiz gerekmektedir. Lütfen gözlerinizi kapatın ve sizi en çok ne sakinleştirir bunu düşünün. Bu bir koku olabilir, yer olabilir, bir ritim veya ses olabilir, bir tat olabilir bunun ne olduğunu bulun ve günlük olarak nefes egzersizini yaptıktan sonra bu sakinleştirici etkisini düşleyerek duygularınızı regüle etmeye çalışın.’’ dedi.

DÜZENLİ UYKU VE BESLENME ÖNEMLİ

Bu dönemlerde kaygılanmanın yerli olduğunu fakat yine de umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini aktaran Oturaklıoğlu, gerekli tedbirin alınmasının ardından hayatımızı daha sağlıklı hâle getirmemiz gerektiğini ve bu dönemlerde düzenli uykunun ve sağlıklı beslenmenin önemini vurguladı.

‘’AİLENİZLE MUTLU OLDUĞUNUZ GÜNLERİ KONUŞUN’’

Evde karantina altındayken gün gün yapılacakların listesinin önceden belirlenmesini isteyen Oturaklıoğlu, böylece ruh sağlığımızı da koruyabileceğimizi kaydederek, ‘’Fotoğraf albümlerini karıştırın. Ailenizle mutlu olduğunuz günleri konuşun. Sevdiklerinizin karelerini onlara atın ve anılarınızı gülerek hatırlayın, evdeki sorumlulukları paylaşın, daha önceden ertelediğiniz ne varsa hepsini yapmaya çalışın’’ gibi önerilerde bulunarak kitap okumayı ve film izlemeyi tavsiye etti.

‘’BU DURUMUN DA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ’’

Geçmişinde kaygı dolu anlar, savaşlar, acılar yaşamış olan Türk ve Müslüman toplumunun, koronavirüs belasını da en az zararla atlatılacağına inandığını anımsatan Oturaklıoğlu, ‘’Bu durumun da üstesinden geleceğiz. Buna hep birlikte inanalım, herkese sağlıklı günler dilerim. ‘’ ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

 

Ana adminAna admin