SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-05-2020 12:10   Güncelleme : 10-05-2020 12:10

Çinli virolog Koronavirüs'ün en tehlikeli özelliğine dikkat çekti

Çinli virolog Prof. Zhong Nanshan, yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) en tehlikeli özelliğinin yüksek bulaşıcılık olduğuna dikkat çekerek virüsten korunma yöntemleri konusunda bilgi paylaştı.

Çinli virolog Koronavirüs'ün en tehlikeli özelliğine dikkat çekti

Nanshan, virüsün yüksek bulaşıcılığına dikkat çekti

Sputnik'in Huanqiu.com sitesinden aktardığına göre Çinli virolog Prof. Zhong Nanshan, SARS-CoV-2’nin mevsim gribi, akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve hatta daha önce görülen MERS Koronavirüs'ünden daha hızlı ve kolay bulaşabildiğine ve bu nedenle çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

"Dört bileşenli mücadele sistemi"

Çinli profesör, yeni tip Koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için erken koruma, erken saptama, erken teşhis ve erken izolasyon olmak üzere 4 bileşenli mücadele sisteminin organize edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Zhong’a göre erken korunma maske ve eldiven kullanma, elleri yıkama ve sosyal mesafeyi koruma gibi bireysel önlemlerden oluşuyor. Söz konusu önlemler, Koronavirüs'ün genelde doğrudan temasla ve yüzeylerden bulaşabildiği için etkili kabul ediliyor.

"İnsanların konuya sorumlulukla yaklaşması önemli"

Erken tespit için Kovid-19’la benzerlik gösteren semptomları taşıyan kişilerin toplu yerlerde ateş ölçümü gibi yöntemlerle hızlı bir şekilde ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çeken uzman, insanların da bu konuya sorumlulukla yaklaşmasının da önemli olduğunu, şüpheli semptomlar hisseden kişilerin beklemeksizin doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

Çinli profesör hastalığın en tipik belirtilerini halsizlik, yüksek ateş, kuru öksürük ve atipik yorgunluk olarak sıraladı.

 

 

Ana adminAna admin