KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-11-2020 23:36   Güncelleme : 02-11-2020 23:40

Cadılar Bayramı ne zaman ve neden kutlanır?

Tarihi ilk yüzyıllara kadar dayanan ve diğer bilinen adı Halloween olan Cadılar Bayramı, ilk kutlanmaya başladığında bugünkü halinden oldukça değişikti. Batıl inanç ve dini imalarının çoğunu kaybeden bayram bugün dünyada eğlencelerle kutlanıyor…

Cadılar Bayramı ne zaman ve neden kutlanır?

Yazın bitişinin çeşitli etkinliklerle kutlanmasının farklı inanışlardan gelen kutlamalarla birleşmesinden ortaya çıkan Cadılar Bayramı, bugün özellikle Amerika’da kostümlerle ve eğlencelerle kutlanıyor. Yapılan araştırmalar ABD’de satılan şekerlerin 4/1’inin Cadılar Bayramı’nda satıldığını gösteriyor…
 
CADILAR BAYRAMI NEDİR? 
Sekizinci yüzyılda, Papa III. Gregory, 1 Kasım'ı tüm azizleri onurlandırmak için bir zaman olarak belirledi. Sonrasında ise Tüm Azizler Günü, Samhain'in (yazın bitişi) bazı geleneklerini birleştirdi. Ardından All Hallows Eve (bütün kutsal geceler) ve daha sonra Halloween olarak bilinmeye başlandı. Zamanla Cadılar Bayramı, şeker mi şaka mı, bayram toplantıları, kostümler giyme ve yemek yeme gibi etkinliklerin olduğu bir güne dönüştü.
 
CADILAR BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANIR?
Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim'de kutlanan bir bayramdır ve Cadılar Bayramı 2020’de 31 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecektir. Gelenek, insanların şenlik ateşlerini yakıp hayaletleri uzaklaştırmak için kostümler giydiği antik Kelt Samhain festivalinden kaynaklanmıştır. 
 
TARİHÇESİ
Cadılar bayramının kökenleri, eski Kelt Samhain festivaline kadar uzanır. Çoğunlukla İrlanda, İngiltere ve kuzey Fransa olduğu bölgede, 2.000 yıl önce yaşayan Keltler 1 Kasım’da yeni yılını kutlarlardı.
Bu gün yazın sonu, hasat ve karanlık, soğuk kışın başlangıcı, yılın genellikle insan ölümüyle ilişkilendirilen bir zamanıydı. Keltler, yeni yıldan önceki gece, yaşayanlar ile ölüler arasındaki sınırın bulanıklaştığına inanıyordu. 31 Ekim gecesi, ölülerin hayaletlerinin dünyaya döndüğüne inanılan Samhain'i kutluyorlardı.
Keltler, sorun yaratmanın ve mahsullere zarar vermenin yanı sıra, Kelt rahiplerinin gelecek hakkında tahminlerde bulunmasını kolaylaştırdığını düşünüyordu. Geçici dünyaya tamamen bağımlı bir insan için, bu kehanetler uzun ve karanlık kış boyunca önemli bir rahatlık kaynağıydı.
Olayı anmak için Druidler (Kelt rahipleri), insanların Kelt tanrılarına kurban olarak mahsulleri ve hayvanları yakmak için toplandıkları devasa kutsal şenlik ateşleri inşa ettiler. Kutlama sırasında Keltler tipik olarak hayvan başlarından ve derilerinden oluşan kostümler giydiler ve birbirlerine servetlerini anlatmaya çalıştılar.
Kutlama sona erdiğinde, o akşam erken saatlerde söndürdükleri ocak ateşlerini, gelecek kış boyunca korunmalarına yardımcı olmak için kutsal şenlik ateşinden yeniden yaktılar.
MS 43'te, Roma İmparatorluğu Kelt topraklarının çoğunu fethetti. Kelt topraklarını yönettikleri 400 yıl boyunca, Roma kökenli iki festival geleneksel Kelt Samhain kutlamalarıyla birleştirildi.
İlki, Romalıların geleneksel olarak ölülerin ölümünü andığı Ekim ayı sonlarında bir gün olan Feralia idi. İkincisi, Roma meyve ve ağaç tanrıçası Pomona'yı onurlandırmak için bir gündü. Pomona'nın sembolü elmadır ve bu kutlamanın Samhain'e dahil edilmesi muhtemelen bugün Cadılar Bayramı'nda uygulanan elma sallama geleneğini açıklamaktadır.
Tüm azizler günü
13 Mayıs 609'da, Papa Boniface IV, Roma'daki Pantheon'u tüm Hıristiyan şehitleri onuruna adadı ve Batı kilisesinde Tüm Şehitler Günü Katolik Bayramı düzenlendi. Papa III. Gregory daha sonra festivali tüm azizlerin yanı sıra şehitleri de kapsayacak şekilde genişletti ve kutlamayı 13 Mayıs'tan 1 Kasım'a taşıdı.
9. yüzyılda, Hıristiyanlığın etkisi, yavaş yavaş eski Kelt ayinleriyle harmanlandı ve yerini aldığı Kelt topraklarına yayıldı. MS 1000'de kilise, ölüleri onurlandırmak için 2 Kasım Tüm Ruhlar Günü'nü yaptı. Bugün kilisenin Kelt ölü festivalini ilgili, kilise onaylı bir bayramla değiştirmeye çalıştığına inanılıyor.
Tüm Ruhlar Günü, Samhain'e benzer şekilde büyük şenlik ateşleri, geçit törenleri ve azizler, melekler ve şeytanlar gibi kostümler giydirilerek kutlandı . All Saints 'Day kutlamalarına All-Hallows veya All-Hallowmas (Orta İngilizce Alholowmesse'den Tüm Azizler Günü anlamına gelir) adı da verildi ve ondan önceki gece, Kelt dinindeki geleneksel Samhain gecesi All-Hallows olarak adlandırılmaya başlandı. Sonunda ise Cadılar Bayramı’na dönüştü.
Kolonyal Cadılar Bayramı şenlikleri ayrıca hayalet öykülerinin anlatılmasına ve her türlü yaramazlığın yapılmasına da yer verdi. 19. yüzyılın ortalarında, yıllık sonbahar şenlikleri yaygındı, ancak Cadılar Bayramı henüz ülkenin her yerinde kutlanmıyordu.
19. yüzyılın ikinci yarısında Amerika yeni göçmenlerle doluydu. Özellikle İrlanda Patates Kıtlığından kaçan milyonlarca İrlandalı yeni göçmenler, Cadılar Bayramı kutlamalarının ülke çapında yaygınlaşmasına yardımcı oldu.
Şaka ya da şeker Tarihçesi
Amerikalılar, Avrupa geleneklerinden ödünç alarak, kostümler giymeye ve ev ev yemek ya da para istemek için gitmeye başladılar, bu da nihayetinde bugünün “şeker ya da şaka” geleneği haline gelen bir uygulama oldu. Genç kadınlar, Cadılar Bayramı'nda gelecekteki kocalarının adını veya görünüşünü iplik, elma süsleri veya aynalarla numaralar yaparak ilahi hale getirebileceklerine inanıyorlardı.
1800'lerin sonlarında, Amerika'da Cadılar Bayramı'nı hayaletler, şakalar ve büyücülükten çok topluluk ve komşuluk buluşmaları ile ilgili bir tatile dönüştürmek için bir hareket vardı. Yüzyılın başında, hem çocuklar hem de yetişkinler için Cadılar Bayramı partileri, günü kutlamanın en yaygın yolu haline geldi. Partiler oyunlara, sezonun yemeklerine ve bayram kostümlerine odaklandı.
Ebeveynler, gazeteler ve toplum liderleri tarafından Cadılar Bayramı kutlamalarından "korkutucu" veya "grotesk" olan her şeyi almaya teşvik edildi. Bu çabalar nedeniyle Cadılar Bayramı, yirminci yüzyılın başlarında batıl inançlarının ve dini imalarının çoğunu kaybetti.

Ana adminAna admin