TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 14-12-2021 10:16   Güncelleme : 14-12-2021 10:28

Facebook adını 'Metaverse' yaptı: Peki Metaverse nedir?

Facebook INC, 2004 yılında Amerika’da kurulan bir Kaliforniya merkezli bir sosyal medya holdingi. Mark Zuckerberg ve arkadaşları’nın kurduğu, tüm dünyaya yayılan Faceebok adını değiştirerek Metaverse yaptı. Peki Metaverse nedir?

Facebook adını 'Metaverse' yaptı: Peki Metaverse nedir?

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu olan Facebook adını değiştirerek Metaverse yaptı. Peki Facebook’un adı neden Metaverse oldu?

Metaverse nedir?

Kelime anlamı olarak Metaverse ‘normalin ötesinde’ demek. Koronavirüs salgını ile hayatlarımızın normal olmaktan oldukça uzaklaştığını düşünürsek, Facebook’un da böyle bir isim seçmesi şaşırılası bir durum değil. Peki Metaverse evreninde neler yapılıyor?

Metaverse kullanıcıların kendilerini bir avatar ile temsil edebildiği, zaman geçirebildiği ve hatta alışveriş yapabildiği bir sanal evrendir. Metaverse evreni fiziksel bir beraberlik gerektirmeyen bir kamusal alandır. İnsanlar burada ‘gerçek’ anlamda yan yana olmasa da evrene girerken oluşturdukları avatarlar ile sanki birliktelermiş gibi sosyalleşip vakit geçirebilirler.

Metaverse’de evlendiler

Tamamen sanal öğelerden oluşan metaverse evreni, sanal bir dünyanın içinde insanlara sanal ama ‘gerçek’ bir yaşam alanı sunuyor. Öyle ki yakın bir tarihte bir çift, popüler video oyunu ‘Animal Crossing’ aracılığıyla

Facebook neden adını değiştirdi? Metaverse ne işe yarar?

“Metaverse genellikle birbirine bağlı, sanal toplulukları veya bireylerin avatarlarının bağlantı kurabileceği dünyaları ifade eder. VR kulaklıklar, artırılmış gerçeklik (AR), akıllı saatler ve akıllı gözlükler kullanarak bu sanal gerçeklik evrenine erişebilmek mümkündür.” Facebook’u kuran Mark Zuckerberg’in aktardığına göre Metaverse ile sanal evrenin kapıları ardına kadar açıldı. Metaverse evreninde insanlar kendi isteklerine göre oluşturdukları avatarlar ile bu evrene kaydoluyorlar. ‘Gerçek’ kimlikleriyle oluşturdukları ‘sanal’ avatarlar ile ‘sanal’ dünyada ‘gerçek’ kişiler bir araya gelebiliyorlar. Metaverse ile fiziksel uzaklığın hiçbir önemi kalmadan insanlar zaman ve mekândan bağımsız olarak bir araya gelebilecekler.

Haber: Sena Tufan

Murat HocaMurat Hoca