SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-12-2021 11:00   Güncelleme : 14-12-2021 11:06

Omicron Varyantı Türkiye'de, Nelere Dikkat Edilmeli?

“Süper Varyant” olarak da adlandırılan Omicron, Türkiye’de de görüldü. beşi İzmir, biri İstanbul’da olmak üzere toplam 6 kişide görülen varyanttan korunmanın yolları nelerdir, merak konusu oldu.

Omicron Varyantı Türkiye'de, Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk kez Güney Afrika’da görülen Omicron varyantının, virüsün çok hızlı yayılmasına müteakip çok fazla mutasyona uğramasından dolayı ortaya çıktığı biliniyor. Afrika’dan sonra İsrail, Hong Kong, Belçika, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde de görülen varyant son olarak Türkiye’de tespit edildi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın belirttiğine göre ülkemizde toplam 6 kişide görülen vakaların beşine İzmir, birine ise İstanbul’da rastlandı.

“Nu” adıyla da anılan Omicron’un özellikle Delta ya da diğer varyantlara göre daha hızlı yayılıp yayılmadığına ve şu ana kadar uygulanan aşıların yeni varyant üzerinde ne kadar etkili olduğu veya etkili olup olmadığına dair çalışmaların Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütüldüğü bilgisi verildi.

DİĞERLERİNE GÖRE DAHA MI TEHLİKELİ?

Konuyla ilgili birçok gazetenin de yazığına göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından Koronavirüs Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hızlı yayıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. Bakan Fahrettin Koca virüsle ilgili, yakalanan hastalarda hafif seyrettiğini, daha bulaşıcı olma ihtimalinin olduğunu fakat görünür etkisinin daha az olmasından ötürü vatandaşların tedirgin olmasına gerek olmadığını söyledi.

Omicron varyantının belirtileri arasında diğer varyantlarda olduğu gibi tat ve koku kaybı olmadığını belirten Güney Afrika Tabipler Birliği başkanı Dr. Angelique Coetzee, incelenen vakalarda hastalık halinde kas ağrısı, yorgunluk ve hafif öksürük olabildiğini açıkladı.

OMİCRON’DAN NASIL KORUNMALI?

İlk çalışmalardan edinilen son bilgilere göre Pfizer/BionTech aşısının varyant üzerinde sadece yüzde 22.5 oranında etkili olduğu ve üçüncü dozun gerekebileceği belirtildi. Uzmanlar, Koronavirüs aşılarının hastalığı tamamen ortadan kaldırmak gibi bir özelliği olmadığını söylese de vatandaşların, belirtileri en aza indiren, hastalığın ayakta geçirilmesini sağlayan ve bulaşıcılığı azaltan Biontech, Sinovac, Moderna ve Sputnik V gibi aşıları olmaları önem arz ediyor.

Aşı olmak dışında Omicron’dan korunmanın yolları, aslında diğer varyantlardan farklı değil. Dışarıda herhangi bir temasta bulunulduğunda bol su ve sabunla en az 20 saniye elleri yıkamak, ellerle yüze dokunmaktan kaçınmak, devamlı dezenfekte olmaya özen göstermek ve en önemlisi maskesiz dolaşmayıp sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek hem Omicron hem de Koronavirüsün diğer tüm varyantlarından korunmanın en temel yollarıdır.

Haber: Göksenin Erengil

Murat HocaMurat Hoca