TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-12-2021 10:53   Güncelleme : 21-12-2021 11:08

Uzaya üçüncü turistik uçuş!

ABD’nin ünlü uzay araştırma şirketlerinden olan Blue Origin, uzaya altı kişilik bir ekip ile üçüncü turistik uçuşu gerçekleştirdi. ABD’li milyarder Jeff Bezos’a ait olan Blue Origin şirketinin bu turistik seyahati sadece on bir dakika sürdü.

Uzaya üçüncü turistik uçuş!

Washington merkezli dünyanın en büyük e-ticaret, dijital buluş şirketi olan Amazon’un kurucusu iş insanı Jeff Bezos’a kurduğu ve sahibi olduğu uzay araştırma şirketi Blue Origin uzay tarihinde ilklere imza atmaya devam ediyor.

ABD’nin Teksas eyaletinden New Shepard isimli roketi fırlatarak, altı kişilik ekip ile uzaya üçüncü turistik yolculuğu gerçekleştirdi. Turistik uçuşa, 1961 yılında uzaya ilk çıkan ABD’li Alan Shepard’ın kızı Laura Shepard Churchley’da katıldı. Uzaya gerçekleşen bu turistik uçuş on bir dakika sürdü. Ekibin diğer isimleri ise ABD’li futbolu oyuncusu ve televizyon sunucusu Michael Strahan, uzay endüstri yatırımcısı ünlü Dylan Taylor, Lane Bess ve oğlu Cameron Bess, ABD’li yatırımcı Evan Dick on bir dakikalık uzay seyahatine katılan isimler arasında yer aldı.

Uzaya ilk çocuk seyahati

Turistik amaçla uzaya düzenlenen bu seyahate ilk kez bir çocuk eşlik etti. Bess ailesinin oğulları Cameron Bess uzaya seyahat eden ilk çocuk olarak uzay tarihine adını yazdırdı. Fırlatılma anından tam on bir dakika süren üçüncü uzay turistik uçuşu güvenli bir şekilde Dünya gezegenine geri döndü.

Haber: Nihan Yıldız

Murat HocaMurat Hoca