YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-12-2021 11:14   Güncelleme : 21-12-2021 11:14

Sosyal Medya’da Bağımlılık Tehlikesi

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya bağımlılık yapıyor. Yetkililer sosyal medya bağımlılığı konusunda bireyleri uyarıyor. Peki sosyal medya bağımlılığı nedir? Nasıl önlenebilir?

Sosyal Medya’da Bağımlılık Tehlikesi

Hayatlarımızda önemli bir etkiye sahip olan sosyal medya bireylerde bağımlılık seviyesine ulaşmış durumda. Sosyal medyanın bağımlılık haline gelmesi büyük tehlikeleri içerisinde barındırıyor. Sosyal medya bağımlılığı ile sosyal hayattan kopuk gerçek olmayan sanal ortamlarda yaşayan insan toplulukları oluşmaya başladı. Yetkililer sosyal medya kullanımında bilinçli bir şekilde hareket etmeninin önemine dikkat çekiyor.

Sosyal Medya Kullanımı Her Geçen Yıl Artıyor

We Are Social 2021 raporuna göre dünya üzerinde 4,2 milyar kişi aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Aynı araştırmaya göre 2020 yılında dünya üzerinde sosyal medya kullanan kişi sayısı 3,71 milyondur. Geçmiş araştırmalara kıyasla her geçen yıl sosyal medya kullanım oranının arttığını söylemek mümkün. Yetkililer sosyal medya bağımlılığının her geçen gün daha tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgularken bir an önce önlem alınması gerektiğinin altını çiziyorlar. Modern dönemde kişinin görünür olma isteği ve takip edilme hazzını yaşama imkânı sunan sosyal medya platformları aynı zamanda kişilerin takip etmek istediği ünlü kişileri gözlemleme şansı vermesi, gelir kapısı olabilme özellikleri ile farklı kullanıcılara da hitap ediyor.

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı Covid-19 ile Artış Gösterdi

Korona virüs döneminde sosyal hayatın en aza indirilmesi eve kapanan insanların sosyal medyada daha fazla vakit geçirmesine sebep oldu. Geçtiğimiz dönemlerde ortalama 2-4 saat olan sosyal medya kullanımı karantina süreci ve yasakların gelmesi ile günlük sosyal medya kullanımı kişiye göre 6-10 saat arasında değişebilmekte. Bu dönemde artan bağımlılıklar normal hayata döndüğümüzde de devam edebilir.

Sosyal Medya Bağımlılığından kurtulmak için neler yapabiliriz?

Uzmanlar sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın en etkili yöntemlerinde biri olarak dijital detoks yöntemini işaret etmekte. Farkındalığımızı arttırarak daha üretken bir tutum sergilemek önemli. Tüm hayatın evrildiği dijital ortamlardan bir süre dahi olsa kopup kişinin kendine zaman ayırması ve yeni hobiler edinmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Artık akıllı telefonların sunduğu ekran bilgisi sayesinde günlük telefon kullanımlarını gözlemleyebilen kullanıcılar kendilerini kontrol etmek için bu yöntemi de kullanabilirler.

 

Haber: Gaye Güllü

Murat HocaMurat Hoca