TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:13   Güncelleme : 28-12-2021 10:13

"Ölüm Doktoru" bir intihar kapsülü yaratır.

İntihar kapsülü, Exit International adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışan "Dr Death" lakaplı Dr. Philip Nitschke tarafından oluşturuldu. Bu kapsül Sarco olarak adlandırılır ve 3D baskılı kullanılarak yapılmış bir makinedir.

 

Bu makine, intihar edene intihar sürecini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesinde yardımcı oluyor ve şirket, cihazı "yardımlı ölümün" yasal olduğu İsviçre'de pazarlamayı planlıyor.

Sarco kapsülü - kısaltılmış adı tabut anlamına gelen Sarcophagus'tan türetilmiştir - kullanıcılar tarafından tercih edilen herhangi bir yere (örneğin açık havada uygun bir konum) çekilmesi veya taşınması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.Daha sonra kapsül tabanından ayrılarak hazır bir tabut haline getirilebilir.

"Sarco" olarak bilinen makine sadece içeriden çalıştırılabilir. Göz kırpma veya işaret etme ile de tetiklenebilir ve kapsüldeki oksijen seviyesini azaltarak çalışır. İşlem kısa sürer ve hipoksi ve hipokapninin etkisiyle ölüm meydana gelir ve kişinin huzur içinde ve büyük oranda ağrısız ölmesini sağladığı varsayılır.

Doktor. Nichke, "Şu anda, yardımlı ölüm prosedürü, bir kişinin zihinsel kapasitesini belirlemek için bir doktor veya doktor grubunun gözetimi altında olmalıdır." Dedi. dedi. "İntihar aşamasında her türlü psikolojik incelemeyi ortadan kaldırmak ve bireylerin yöntemi kendilerinin kontrol etmesine izin vermek istiyoruz. Kapsülü kullanmaya hak kazanmak için bazı koşullar vardır, bunlardan en önemlisi, intihara meyilli olan ve ölmek isteyen bir kişinin, kararı kendi başına verip vermediğini kanıtlamak için tasarlanmış bir çevrimiçi anketi yanıtlamasıdır. Cihaz ayrıca, bir kişi intihardan son dakikada vazgeçirse basabileceği bir düğme bulundurur. Böylece kişi kendini kurtarabilir.

Haber: Fatma Zalat

Murat HocaMurat Hoca