SPOR
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:48   Güncelleme : 28-12-2021 10:59

2021 yılı Formula 1 şampiyonu belli oldu!

Abu Dabi’de gerçekleştirilen yılın son yarışı nefes kesici anlara sahne oldu. Son turda rakibi Lewis Hamilton’u geride bırakan Max Verstappen şampiyonluğa ulaştı. Şampiyonluğu son turda kaybeden Lewis Hamilton’un takımı Mercedes yarışı mahkemeye taşıyacağını belirtti.

2021 yılı Formula 1 şampiyonu belli oldu!

Formula 1 Şampiyonu Max Verstappen oldu!

Sezon boyu büyük bir çekişmeye sahne olan formula 1, Abu Dabi Grand Prix’i ile son buldu. Max Verstappen ve Lewis Hamilton arasında gerçekleşen büyük rekabetin sonunda Max Verstappen Formula 1 Dünya Şampiyonu Unvanına sahip oldu. İlk kez şampiyonluğa ulaşan Red bull Racing pilotu Verstappen sezonu 395.5 puanla bitirirken, daha önce yedi şampiyonluğu bulunan Mercedes pilotu Hamilton 387.5 puanla sezonu ikinci tamamladı. Mercedes’in bir diğer pilotu Finlandiyalı Valtteri Bottas ise sezonu üçüncü sırada bitirdi.

Formula 1 Takımlar Klasmanı Şampiyonu Mercedes!

Takımlar klasmanında sezonu 587.5 puanla Merdeces ekibi şampiyon kapattı. İkinciliği 559.5 puanla Redbull Racing alırken Ferrari 307.5 puanla sezonu üçüncü tamamladı.

Mercedes mahkemeye gidiyor!

Mercedes takımı, son turda Max Verstappen’in Lewis Hamilton’u geçtiği yarışta kural hatası yapıldığı gerekçesiyle daha önce iki kez uluslararası otomobil federasyonuna itirazda bulundu, buradan sonuç alamayan Mercedes mahkemeye gideceğini açıkladı.

Kimi Raikkonen Formula 1’e veda etti.

42 yaşındaki tecrübeli yarışçı Kimi Raikkonen Formula 1 kariyerini noktaladı. 20 yıldır yarışlara katılan Finlandiyalı pilot daha önce 2007 yılında Ferrari ile bir şampiyonluk yaşamıştı.

Haber: Umut Tınas

Murat HocaMurat Hoca