TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-01-2022 10:52   Güncelleme : 11-01-2022 10:52

Üyelik isteyen siteye dikkat!

İş arayan insanlara yardımcı olduklarını iddia eden ve hazır özgeçmiş şablonları satan platform, üyelerinin kartlarından habersiz para akladıkları konusunda sıklıkla şikayet alıyor.

Üyelik isteyen siteye dikkat!

Online özgeçmiş şablonu oluşturma platformu CVmaker, kullanıcılarından sıklıkla şikayet alıyor. Şikayet edenlerin belirttiğine göre herhangi bir şablon satın almak isteyen kullanıcılarda üyelik şartı arayan platform, bu kullanıcıların üyelik yaptırması halinde kendilerinden habersiz kredi kartlarından her ay belli bir miktar para çekiyor. Ödeme yaptıklarından geç haberi olan kullanıcılar, şikayetlerinde sitede düzenli ödeme yapmaları gerektiğine dair bir ibare görmediklerini, zaten bunu gerektirecek bir durum olmadığını ve sadece bir defalığa mahsus şablon satın aldıklarını zannettiklerini belirterek mağduriyetlerini dile getiriyor.

Tıpkı bir online alışveriş sitesi prosedürüyle çalıştığı ve oldukça cüzi miktarlara istenilen CV şablonunun satın alınabildiği sanılan platform, üyelerinden sadece tek bir şablona ödeme yapmaları adına aldığı kart bilgileri sayesinde her ay düzenli olarak bu kartlardan para çekmeye başlıyor. Kullanıcılar, siteye tekrar uğramasalar dahi sanki devamlı olarak siteden yararlanıyormuş gibi platforma ödeme yapmak mecburiyetinde kaldıklarını ve üyelik şartları hakkında yeterli bilgi verilmediğini iddia ediyor.

Şikayetlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz;.

Sanal Kart Kullananlar Şanslı

Kendilerini şanslı addeden bazı sanal kart kullanıcılarının belirttiğine göre mail adreslerine devamlı olarak CVmaker sitesinden, kartlarından ödeme tahsis edilemediği bilgisi gelmekte ve en kısa zamanda borçlarını ödemeleri gerektiği hatırlatması yapılmakta. Sanal kart, sadece online alışverişler için geçerli olan ve limiti anlık arttırılan bir kredi kartı türü olduğundan bu gibi durumlarda kullanıcılara aslında oldukça büyük avantaj sağlıyor. Ödeme tahsis edilemediği durumlarda ise sitenin hatırlatma maili göndermek dışında başka herhangi bir yaptırımına rastlanmadı.

Bu tür durumlar genel olarak kullanıcıların üyelik sözleşmelerini dikkatli okumamaları veya okumadan geçtiklerinden kaynaklansa dahi buna benzer bazı online alışveriş platformu görünümündeki sitelerin de bu durumu suiistimal ettiği bir gerçek. Yapılması istenen ödemeler hakkında yeterli bilgi vermeyen sitelerden korunmanın tek yöntemi ise detaylı araştırma yapmadan herhangi bir yere kimlik ya da kredi kartı bilgilerinin kesinlikle verilmemesi.

Haber: Göksenin Erengil

Murat HocaMurat Hoca