GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2022 11:07   Güncelleme : 11-01-2022 11:22

Stajyer Avukatlar İsyanda

Emeklerinin karşılığını alamadıklarını iddia eden stajyer avukatlar yasal staj kapsamında çalışma koşullarının iyileştirilmesini bekliyor.

Stajyer Avukatlar İsyanda

Emeklerinin karşılığını alamadıklarını iddia eden stajyer avukatlar yasal staj kapsamında çalışma koşullarının iyileştirilmesini bekliyor. Yoğun iş tempolarına rağmen emeklerinin karşılığını alamayan stajyer avukatlar çalışma koşullarından dolayı birçok zorlukla mücadele ediyor. Yasal stajını tamamlamayan avukat adaylarının avukatlık belgesini alamamaları ise stajyer avukatları bu sisteme mecbur bırakan nedenler arasında yer alıyor.

Yasal Çerçeve Belirsiz

TC. Anayasası’nda belirtildiği üzere yasal staj döneminde olan avukatların sigortalı bir işte çalışmaları mümkün değil. Bu durum stajyer avukatların 1 yıllık süreç içerisinde kendilerini idare edemez konumda olmasına neden oluyor. Aynı zamanda TC. Barolar Birliğinin stajyer avukatların yasal stajları sürecinde maddi olarak geçinmeleri için bir alt sınır belirlenmemiş olması da stajyer avukatları zor durumda bırakan bir diğer konu.Belirli bir kanunun olmaması birçok hukuk bürosunun çalıştırdığı stajyerlere para vermeden dahi çalıştırmasına imkân tanıyor.

Alt Limit Oluşturulmalı

Yasal staj sürecinde olan birçok avukat farklı mecralardan seslerini duyurmaya çalışıyor. Yetkililere seslene avukatlar yasal staj döneminde kendilerine ödenmesi gereken paranın bir alt limitinin oluşturulmasını talep ediyorlar. Talep edilen bu alt limit sayesinde yasal staj döneminde emek sömürüsünün önlene bileceği düşünülüyor.

19 Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu Ö. A konu ile ilgili yaptığı açıklamada: Geleceğin avukatları olarak kendi meslektaşlarımızın emek sömürüsüne maruz kalıyoruz. Barolar Birliğinin stajyer avukatlara sahip çıkmıyor oluşu bizim bu düzene boyun eğmemize neden oluyor. Bugün geleceğin hak savunucuları olarak bize yapılan haksızlığa birilerinin dur demesi gerekiyor.’’ diyerek konu ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Haber: Gaye Güllü

Murat HocaMurat Hoca