SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-01-2022 11:16   Güncelleme : 11-01-2022 11:21

Suudi doktor annenin rahmindeki fetüsün kalbinden kanserli tümörü çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Suudi bir doktor tarafından yönetilen bir tıbbi-cerrahi ekip beş aylık bir fetüsün tümörünü cerrahi olarak çıkarmayı başardı.

Suudi doktor annenin rahmindeki fetüsün kalbinden kanserli tümörü çıkardı

Cleveland Clinic'te pediatrik ve yetişkin kalp cerrahi şefi Suudi Dr. Hani Najm, annenin rahmindeki bir fetüsün kalbinden kanserli bir tümörü cerrahi olarak çıkarabildiğini ve fetüsü tamamlaması için rahme geri koyulduğunu söyledi. Cleveland Clinic’teki fetal cerrahi ekibinin yardımıyla hamilelik süreci ve doğum ameliyatı başarılı bir sonuç verdi.

Doktor Hani Najm, Twitter hesabında anne karnındaki ceninin ameliyatını simüle eden bir video yayınladı. Olayın detaylarında 25 haftalık hamile olan Sam Drennon, doğmamış bebeğinin kalbine baskı yapan bir tümör olduğunu ve hayatta kalabilmek için doktorların cenini ameliyat etmek zorunda kaldığını öğrendi.

Seçenekleri tartışmak üzere Cleveland Clinic'teki uzmanlarla görüştükten sonra Drennon ameliyatı gerçekleştirdi ve merkez ameliyatın başarılı olduğunu, fetüsün tamamen geliştiğini, doğum sürecinin tamamlandığını ve bebeğin sağlıklı olduğunu doğruladı.

Baş cerrah Dr. Hani Najm liderliğindeki ekip tümörü cerrahi olarak çıkarmak ve karın ve rahmi açmak zorunda kaldılar. Ardından fetüsün kollarını kaldırabildiler ve göğüs boşluğuna girdiler. Tümörü çıkardıktan sonra kan akışını tekrardan sağladılar.

Drennonun bebeği Raylan ameliyattan 10 hafta sonra sezaryen ile dünyaya geldi.

Haber: Fatma Zalat

Murat HocaMurat Hoca