EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-03-2022 16:07

Altın yükselir mi, düşer mi? Uzman isim açıkladı…

Altın fiyatlarındaki yükselişlerle ilgili açıklamalarda bulunan ekonomist ve finans uzmanı Murat Özsoy, Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesinden dolayı ons altın fiyatlarında bir düşüşün beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Özsoy, gram altın için de değerlendirmelerde bulundu.

Altın yükselir mi, düşer mi? Uzman isim açıkladı…

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ardından yönünü yukarı çeviren dolar ve altın kurunun ardından faiz ve enflasyon uyarısında bulunan Ekonomist-Finans Uzmanı Murat Özsoy, iki ülke arasında yapılan müzakerelere dikkati çekerek, somut bir ateşkes anlaşmasının gündeme gelmediğini vurguladı. Bundan dolayı piyasalarda riskli varlıklarda pozisyon almaya dair çekincelerin bu hafta da devam edeceğini savunan Özsoy, bu durumun da ons altını beslemeye devam edeceğini söyledi.

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 25 baz puan faiz artırma hazırlığında olduğuna işaret eden Özsoy, geçen hafta bin 967 dolar seviyesinin altında kapanış görülmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu söylediğini anımsatarak, bu senaryonun da gerçekleşmediğini kaydetti.

Bu hafta da piyasaların Fed toplantısını takip edeceğini belirten Özsoy, Fed’in faiz toplantısının hem piyasalar hem de ons altında belirgin faktör oynayacağını bildirerek, ‘’Fed Başkanı Jerome Powell’ın soru-cevap bölümünde vereceği cevaplar ve bunun dışında FOMC ekonomik projeksiyonlarda enflasyon üzerinde yapılması muhtemel yukarı yönlü revizyonlar yer alacak.’’ dedi. 

ALTIN YÜKSELİR Mİ, DÜŞER Mİ?

Ons altında 2 bin dolar seviyelerinin görüleceğini öne süren Özsoy, ons altın yatırımcılarının Fed toplantısından sonra açıklanacak FOMC ekonomik projeksiyonlarını takip etmeleri gerektiğini vurgulayarak, enflasyon görünümüne dair riskli duruma dair bir çıktının olması durumunda ons altının hemen 2 bin doların üzerine doğru hızlı tepki vereceğini söyledi.

Şimdiki genel görünümde yine geçen haftaki analizine istinaden bin 967 doların altında kapanışın olmadığı müddetçe ana yönün yukarı olacağını savunan Özsoy, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin bir ateşkes haberi alınması durumunda da yaşanabilecek bir geri çekilmenin de çok kalıcı düşüş seyri oluşturmayacağını ifade etti.  

Altın yatırımcılarına uyarılarda da bulunan Özsoy, gram altında yine yükseliş beklendiğine dikkati çekerek, dolar kurunun geçen hafta 14.99 TL seviyelerinden geri döndüğünü anımsatarak, haftalık yüzde 5’e yakın bir değer kaybı yaşadığını belirtti. Bu hafta Fed’in faiz artışıyla ABD Dolar Endeksi’nin 100 sınırını geçme olasılığını hesaba katılması durumunda bu hafta yine gram altının yükseliş trendinde olmasını, bunun da tekrardan 970 Türk lirası seviyesine kadar gitmesini beklediğini açıklayan Özsoy, gram altında alış fırsatını yaratacak durumun dolar kurunda belirgin bir geri çekilme olması hâlinde gerçekleşeceğini bildirdi.

Özsoy, bu haftaya bakılması durumunda da böyle bir durumun gündeme gelmesinin de pek olası görülmediğini anlattı.

Ana adminAna admin