GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2022 15:05   Güncelleme : 17-03-2022 16:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Rize-Artvin Havalimanı ne zaman açılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Rize-Artvin Havalimanımız bitiyor, önümüzdeki ay açılışını yapacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Rize-Artvin Havalimanı ne zaman açılıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti olarak attıkları her adımda milleti göz önüne aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı ile ilgili bir müjde duyurdu.

"ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇIYORUZ"

İnşaat çalışmalarına dair bilgilendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyük bir merakla beklediği havalimanının açılış tarihine de değinerek "Önümüzdeki ay açılışını yapacağız." dedi.

"EY MUHALEFET HABERİNİZ VAR MI..."

Erdoğan, müjdesini şu ifadelerle açıkladı:

"Ey ana muhalefet Ordu-Giresun'da denizin üzerinde havalimanı yaptık haberiniz var mı? Rize-Artvin'de de havalimanımız bitiyor, önümüzdeki ay onun da açılını yapacağız haberiniz var mı?"

DENİZ ÜZERİNDEKİ İKİNCİ HAVALİMANI

Rize merkeze 34, Hopa ilçe merkezine 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa'nın Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak.

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu bulunacak.

TURİZM POTANSİYELİNİN ARTMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları olacak.

Rize-Artvin Havalimanının yapımı ile Rize, Artvin ve Doğu Karadeniz'in eşsiz coğrafyasında yer alan yaylalarına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere hava yolu ile hızlı, emniyetli ve konforlu ulaşım sağlanarak yurt içi ve yurt dışı turizm potansiyelinin artırılması

Ana adminAna admin