DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-03-2022 10:54

İsrail’de silahlı saldırı: 5 kişi hayatını kaybettti

Bir hafta içinde üçüncü kez silahlı saldırı gerçekleşti. İlk gelen bilgiler 5 kişinin olduğu yönünde. Olay İsrail’in Beni Barak kentinde gerçekleşti.

İsrail’de silahlı saldırı: 5 kişi hayatını kaybettti

İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde meydana gelen olay nedeniyle ilk bilgilere göre 5 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların ikincisini Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) üstlenmişti

Açıklamada, Beni Barak'ta "bir teröristin otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açtığı, ardından başka bir caddeye geçerek orada da sivilleri hedef aldığı" ifade ediliyor.

Saldırgan, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilirken kimliğine ilişkin ayrıntılara yer verilmedi.

BİR HAFTADA ÜÇ KEZ SALDIRI

Bir hafta içinde üçüncü kez yaşanan benzeri saldırıya ilişkin İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail ölümcül bir Arap terörü dalgasıyla karşı karşıya" ifadesini kullandı ve şunları dile getirdi:

"Kalbim bu akşam sevdiklerini kaybeden ailelerle birlikte. Yaralıların iyileşmesi için dua ediyorum. Güvenlik güçleri iş başında. Teröre karşı azim, gayret ve demir yumrukla mücadele edeceğiz. Bizi buradan çıkaramayacaklar. Biz kazanacağız".

İsrail'e son bir haftada düzenlenen saldırıların Filistin halkı tarafından "kahramanca" düzenlendiği belirtilen açıklamada, saldırılarla İsrail'in işlediği suçların ve terörün giderek artmasına yönelik "doğal ve meşru bir karşılık" verildiğinin altı çizildi. Açıklamada, İsrail işgaline karşı Filistin halkının "Kudüs'ü, Mescid-i Aksa'yı ve topraklarını tüm gücüyle savunacağı" vurgulandı.

ÜLKENİN GÜNEYİNDE DE SALDIRI

Ülkenin güneyindeki Birusseba kentinde 22 Mart'ta düzenlenen ilk bıçaklı saldırıda da 4 İsrailli hayatını kaybetmiş ve saldırganın IŞİD sempatizanı olduğu belirtilmişti. Saldırganın daha önce de "güvenlikle ilişkili" suçlardan hapis yattığı öğrenilmişti.

27 Mart akşamı da Hadera şehrinde iki saldırganın açtığı ateş sonucu 2 polis ölmüş, 3 polis yaralanmıştı. İsrail polislerini hedef alan bu saldırıyı IŞİD üstlendi.

Ana adminAna admin