YAŞAM
Giriş Tarihi : 01-04-2022 23:02

Sahurda neler yemeliyiz?

Ramazan ayı bu gece itibariyle başlıyor. 1 Nisan Cuma gecesi yapılacak olan ilk sahur öncesi oruç ibadetini yerine getirecek olan  vatandaşlar, sahurda ne yesem sorusuna bir cevap arıyor.

Sahurda neler yemeliyiz?

Ramazan'ın ilk günü tutulan ilk oruç birçok kişiyi açlık ve susuzluk bakımından etkilediği için hemen hemen herkes sahurda olabildiğince tok tutan ve susatmayan yiyeceklere yönelmeye çalışıyor. Peki, sahurda ne yenir? Sahurda ne yenirse açlık ve susuzluk çekilmez? 

Öncelikle Tabii ki Su.
İftardan sahura kadar olan vakitte bol bol su tüketmelisiniz. Tüm gün vücudunuz susuz kaldığı için öncelikli ihtiyacınız su olacak. Aniden fazla miktarda su içmek hem midenizi rahatsız edeceğinden hem de kısa sürede vücudunuzdan çıkacağından kısa aralıklarla yudum yudum içebildiğiniz kadar ama minimum 10-15 bardak civarı su içmelisiniz.

Karbonhidrattan Uzak Durmalısınız.
Karbonhidratlar anlık olarak tokluk hissi verse de sonrasında çok daha fazla acıkmanıza sebep olur. Olabildiğince az ekmek yemek sizin için iyi olacaktır. Bununla birlikte; şeker içeren bal, reçel, komposto gibi yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Peynir ve Zeytin'i Tüketmeyin.
Peynir ve zeytin en çok tercih edilen sahur gıdaları arasında yer alsa da bu yiyecekleri tüketmek yanlıştır. Sizi tok tutsalar da tuzlu oldukları için çok kısa bir süre içerisinde susamanıza sebep olur. Az tuzlu peynir ve az tuzlu-tuzsuz zeytin tercih edebilirsiniz ancak yine de, susuzluk çekmek istemiyorsanız aşırıya kaçmamanızı öneririz.

Kuruyemişlere Yönelin.
Ceviz, badem, fındık, tuzsuz kaju gibi yağlı besinler tok kalmanıza yardımcı olur. Tuzsuz olan kuruyemişler hem acıkmanızı hem de susamanızı geciktirecek atıştırmalıklar arasında yer alıyor.

Yumurta;
Yumurta tok tutması bakımından en çok tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Sahanda, rafadan ya da haşlanmış... Yapılışı hiç fark etmeksizin tok kalmak için ihtiyacınız olduğu kadar, aşırıya kaçmadan, sahurda yumurta tüketmek sizi uzun bir süre tok tutacaktır. Ancak yumurtanıza olabildiğince az tuz atmanız hatta yapabiliyorsanız hiç tuz atmamanız susuzluğunuzun önüne geçecektir.

 

Ana adminAna admin