GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2022 11:43

İmamoğlu'nun gençlere ulaşım zammı ve cumhurbaşkanı adaylığı cevabı

Ulaşım zammı hakkında, "Bunların hepsi, ekonomi yönetiminin sonucudur" yorumunu yapan İmamoğlu, adaylık ile ilgili "En doğru kişi tercih edilir ve seçilir. Ama sizlerin aktif olması, bu büyük dönüşüme katkı sunması şart" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun gençlere ulaşım zammı ve cumhurbaşkanı adaylığı cevabı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşım zammı hakkında, "Bizim elimizde değil. Belediyeler, zam yapmanın sebebi olamaz. Biz, sonucuz" dedi. Cumhurbaşkanı adaylığı hakkındaki soruya ilişkin İmamoğlu, "En doğru kişi tercih edilir ve seçilir" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, dün gençlerle sohbet gerçekleştirdi. Balat’taki Haliç Sosyal Tesisleri’nde dün gece saatlerinde gerçekleşen sohbet, yaklaşık 2 saat sürdü.

Gençlerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, toplu ulaşıma yapılan zam hakkında, "Göreve gelir gelmez, 80 lira olan abonmanı 40 liraya indirdik. Kimsenin aklında bu yoktu. Bugün 109 lira. Ama bizim göreve geldiğimiz günle bugün arasında, akaryakıt aslında üç katı. Biz o indirimi yapmasaydık, aslında 80 lira olsaydı ulaşım, bugün ulaşım abonmanı 250 lira olacaktı. Dolayısıyla ve inanın ki, Türkiye'deki en ucuz abonman kartı İstanbul'da" diye konuştu.

"Memleketi zora sokan, hükümetin kendisi"

"Peki niçin zam yaptık?" diyen İmamoğlu, "Bizim elimizde değil. Belediyeler, zam yapmanın sebebi olamaz. Biz, sonucuz. Yani bu ülkede, enflasyonun artışının sebep belediye değildir. Bu ülkede, akaryakıtın artışının sebebi belediye değildir. Bu ülkede, elektrik zammının sebebi belediye değildir. Bunların hepsi, ekonomi yönetiminin sonucudur. Ekonomiyi kim yönetiyor? Bu ülkenin hükümeti yönetiyor. Biz, mecbur kalıyoruz. Memleketi zora sokan, hükümetin kendisi" ifadelerini kullandı.

"Böyle kandırmaca akıllar üzerinden milletle dalga geçmenin sebebi yok"

İmamoğlu, şöyle devam etti: "Şimdi, ‘Gençlere yapılan bu zammı İBB karşılasın’ diye İBB Meclisi’ne önerge vereceğiz diye açıklama yapanlar var orada. Onu yapacağına, git kardeşim mazot fiyatını indirim yap. Ya da mazottan, toplu taşımada ÖTV alma veya benzinden ÖTV alma. Ben, sadece gençlere değil, bu ülkenin her insanına bunu yansıtayım. Böyle kandırmaca akıllar üzerinden milletle dalga geçmenin sebebi yok. Ülkemiz ekonomik olarak zor durumda. Bunun da sebebi ne yazık ki ülkeyi yöneten hükümetin aklı."

Cumhurbaşkanlığı hakkında, en doğru kişi tercih edilir ve seçilir.

Gençlerin cumhurbaşkanı adaylığına yönelik sorusunu da yanıtlayan İmamoğlu, "Değişim, bir kişinin seçilmesiyle olmaz. Türkiye'de değişim, aslında bir zihinsel değişimle mümkün. Ve her genç arkadaşım, kendi geleceğini düşünmek zorunda. Ben, ‘Gidin siyasetçi olun, partilere üye olun’ demiyorum. Ama sağlıklı, akılcı, ihtiyaçlara çözüm bulan, insanları birbiriyle yarıştıran değil, İnsanları birbiriyle karıştıran ya da birbiriyle münakaşa ettiren de değil" dedi.

İmamoğlu, şunları söyledi: "Benim için herkes aynı. O bakımdan bu şehrin, bu ülkenin sorunlarına çözüm bulan, gençlerini dinleyen, çocukları dinleyen, onların geleceklerine sağlıklı projeleri ekonomide, eğitimde, sanayide, üretimde, teknolojide, tarımda, aklınıza gelecek her hususta bir süreç tanımıyla ortaya koyan, aynı zamanda ‘Ben çalışırsam, hakkımı alırım’ adalet duygusunu ön planda tutan, adamcılık, kayırmacılık, tanıdık vesaire vesaire kavramlar üzerinden değil, herkese eşit bir sistem sunan anlayışa mutlaka destek olmalısınız. Tabii bunları zaman içerisinde, siyaset süreci olgunlaştığında, seçim takvimi geliştiğinde daha çok konuşacağız, daha çok dertleşeceğiz. Biz de anlatacağız, siz de bizleri dinleyeceksiniz. Başkalarını da dinleyeceksiniz. Ama en doğru kararı verme konusunda ve aktif rol alma konusunda, en fazla gençlerin bu mücadelenin içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Diğer konu kolay. En doğru kişi tercih edilir ve seçilir. Ama sizlerin aktif olması, bu büyük dönüşüme katkı sunması şart."

Gençlerle buluşan İmamoğlu'ndan ulaşım zammı ve cumhurbaşkanı adaylığı sorularına yanıt

Ana adminAna admin